Идентичността на компанията – първата стъпка към културата
За автора: Мария Христова
Мария започва кариерата си в подбора на талант първо в агенции, глобални компании като Worldpay и Twitch както и в старт-ъп компании като Hofy. През последните няколко години комбинира подбора на талант с общите човешки ресурси като набляга на човешкия фактор.
Идентичността на компанията е от съществено значение за формирането на културата и успешното функциониране на организацията. Тя представлява основата, върху която се гради стратегията, ценностите и целите на компанията. Имайки ясна идентичност, компанията създава основа за постигане на конкурентно предимство и привличане на правилните хора.
Как обаче да стигнем до изграждането на култура, която наистина да насърчава правилните ценности за дадена компания?
Първо трябва да започнем с идентичността на компанията. В тази статия ще опиша метод, който комбинира маркетинг, човешки ресурси и бизнес стратегия, за да откриете идентичността на бизнеса.
Нека започнем с бизнеса
Преди да започнем да мислим за култура, бранд и т.н., трябва да сме наясно с мисията и целите на компанията.
Мисията е това, което искате да сте постигнали “накрая” – може да е след 5 години, може да е безсрочно, като например мисията на Гугъл. Мисята на Гугъл е да „Организира световната информация, така че да бъде универсално достъпна и полезна.“ Това е мисия, която реалистично погледнато няма крайна точка, винаги ще има още и още информация и все по-нови методи да се измислят за достъпност и полезност. Какво искате да постигнете вие? Какво прави услугата или продукта ви – било то софтуер или капачки за буркани. Какво ще допринесе вашия продукт на вашите клиенти?
Тази мисия ще служи и за начална точка на идентичността на компанията и за полярна звезда, по която да се ориентирате за стратегията и решенията около бизнеса.
След като сте идентифицирали мисията – ред е на целите. По принцип това са производни на мисията и начин да се раздроби една голяма задача на по-малки цели, които помагат за постигането на мисията. Как точно ще стигнете до целта? Много пътища има до едно и също място, така че кой път ще предприемете вие?
Например напоследък излязоха много компании, които се опитват да вмъкнат генеративния изкуствен интелект Chat GPT във всичко възможно. Но ако започнеш от мисията, която се опитваш да изпълниш – като например сегашната ми компания Focaldata, тогава първо се запитваш – това ли е най-добрия начин да изпълним мисията ни? Мисия, която е да запълним пропуските в знанията на компаниите за това какво мислят потребителите. Chat GPT е много полезен инструмент, но не е достатъчен за нашата мисия.
Това не винаги са лесни неща за предвиждане, но аз намирам този метод – мисия и цели за по-достижим и доближен до реалността от метода визия и мисия. Визията е начин да идентифицираш идеалния свят, в който компанията е успяла в мисията си, но в моя опит това е по-лесно да се идентифицира почти накрая от колкото старта.
Уникална идентичност
Имате вече мисия, имате и целите, които да постигнете (пътя, който ще поемете). Това вече би трябвало да ви информира до някъде що за компания сте. В примера даден по-горе показваме, че ние сме компания, която не иска да прави нещо само защото е модерно или защото е краткият и мръсен път. Това вече полага част от ценностите ни – не приемаме нищо за даденост и не се отказваме само защото намерихме лесен, но половинчат начин.
Ценностите на компанията играят няколко роли:
Една от тях е да поставят стандарт на това как смятате да постигнете целите.
Втората роля е да са сигнал за това какви качества се изискват от компанията и от колегите за да бъдат успешни.
Третата роля е да поставят едни “правила за участие” за колегите.
Последното е малко по-различно, но важно когато мислите за това как всички ще работят заедно за мисията. Така се стига до ценности като приоритизиране на съвместна работа или креативност.
Да обобщим – ценностите са очакванията как да се постигнат целите, а целите са стъпките към постигането на мисията. Те са хем произволни, хем взаимни. Идентичността на компанията е мисията + целите + ценностите.
Сглобяване на пъзела
Имате вече мисия, имате цели и имате ценности. Това са основите на културата на компанията – парчетата от пъзела. Пъзел, който се сглобява с инициативи, процеси и “ритуали”, чрез които показвате тези характеристики.
Например ако автономия е една от ценностите на компанията (всеки работник самоуправлява работата си), това означава че трябва да установите как точно ще изглежда тази автономия. Ще означава ли, че всеки работи за себе си като например в някои агенции за недвижими имоти, или пак ще има донякъде работа в екип? Има ли автономност на решения за всички или само за директори? Как например маркетинг екипът ще държи в течение отдела по продажби по това какви са следващите им проекти?
А пък напоследък трябва да се вземе предвид и дистанционната работа – кои решения ще се взимат асинхронно, кои изискват оперативка?
След като помислите за всичко това ще имате указания как да демонстрирате културата във всекидневието. Ето още няколко примера къде културата на компанията ще бъде пътеводител:
- Какъв ще е бранда на компанията като работодател?
- Какво ще бъде съдържанието на маркетинга?
- Вътрешните комуникации на екипа – как, кога, колко често и т.н.
- Обучението и развитието на служителите
- Селектиране и наемане на кандидати
- Какви ще са механизмите на performance management?
- Уникални събития и кампании, които споделят идентичността на компанията.
Ключът е да се поддържа постоянството във всички аспекти от бизнеса. Така не говорите само за празни мечти или идеали, а се опитвате да реализирате това, което искате.
За финал
Има много компании – някои, които правят точно това което вие правите също! Много е рядко обаче да има компания, която има същата комбинация от мисия, цели и ценности като вас. Трудното е наистина да задълбочите достатъчно, за да не са стандартни клишета, а нещо, което ще е пътеводител във всекидневието на всеки служител на компанията.
Например да имате за ценност това, че желаете от колегите в компанията винаги да се развиват и да се учат – това е повърхностно. Защо е важно това? Искате креативност от тях или експерименти? Двете може да се свързани, но не винаги. Може би искате да отключите тяхната любознателност – ето това е характеристика, която е по-пленителна в маркетинга и е по-основна при някои хора. Това е нивото на задълбочаване, което търсите и така ще намерите правилните хора за вас и комбинацията, която ще ви направи уникални – дори и ако капачките не са!
*Статията достига до Вас, благодарение на Мария Стоянова, Focaldata – Можете да се свържете с нея в LinkedIn ТУК.